Kiritof‎ > ‎

Kiritof 2011

 
Jubilejní 20. Chorvatský kulturní den se uskutečnil v Jevišovce 4.září 2011. Oslav se účastnil rekordní počet návštěvníků, pro které byl připraven bohatý program.

Den byl již tradičně zahájen trojjazyčnou mší svatou v kostele sv. Kunhuty. V rámci chorvatského kulturního dne bylo připomenuto výročí osmdesát let od vysvěcení chrámu. Brněnský kanovník P. Václav Slouk, který mši koncelebroval, připomenul, že všechny nejdůležitější momenty života místních obyvatel se odehrávaly ve zdejším kostele, což vysvětluje silnou vazbu rodáků k tomuto místu. Kostel byl v letech 1929 – 1931 přestavěn podle projektu významného brněnského architekta Miloslava Kopřivy, který k původní gotické věži doplnil střídmě pojatou, ve funkcionalistickém slohu laděnou chrámovou loď. V rámci dopoledního programu byla otevřena výstava věnovaná dějinám kostela a sakrálním památkám moravských Chorvatů.

Odpolední program zahájil průvod s nazdobeným kozlem, tradice chorvatského kiritofa. Na prostranství před kulturním domem se následně představily soubory Grbarčieta a Črip ze Slovenska, Hatsko kolo z Rakouska a Pálava z Mikulova. Do krojů moravských Chorvatů se obléklo také několik mladých moravských Chorvatů a obyvatel Jevišovky. Pro děti byl představen bohatý program plný her, jemuž vévodilo divadelní představení staré chorvatské pohádky Čert a sedlák.

Významnými hosty, kteří tento den Jevišovku navštívili, byl pan Frane Krnić, velvyslanec Chorvatska v České republice, pan Jan Hajda, senátor okresu Břeclav a pan Milan Pospíšil, tajemník Rady vlády ČR pro národnostní menšiny. Při příležitosti chorvatského kulturního dne předal jeho Excelence Frane Krnić Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR výstavu fotografií Moravských Chorvatů a reprodukcí obrazů Othmara Ruzicky, která je darem Chorvatské republiky. Výstava je zpřístupněna v Chorvatském domě. Othmaru Růžičkovi se dostalo tento den pocty ještě jednou – na místním hřbitově byl odhalen jeho památník.