Kiritof‎ > ‎

Kiritof 2014

Kiritof 2014

 Jevišovku opět roztančí chorvatské hody

 O první zářijové neděli (7. září) se v Jevišovce na Mikulovsku uskuteční jž po třiadvacáté mezinárodní kulturní festival Kiritof 2014. Připraven je je bohatý kulturní program s českými i zahraničními vystupujícími, na své si přijdou i milovníci koláčů, burčáku a kuchyně moravských Chorvatů.

Dopolední program otevírá v deset hodin mše svatá v kostele sv. Kunhuty, po které bude následovat průvod k chorvatským pomníkům. Odpolední program odstartuje ve dvě hodiny slavnostní průvod, jemuž bude vévodit nazdobená koza. Dále se návštěvníci mohou těšit na vystoupení souborů Pálava z České republiky, Moravia Cantat z Německa, Muško jačkarno društvo, Ljuljanka a Rosica ze Slovenska. K tanci zahraje DH Josefa Egera. Zkrátka nepřijdou ani děti, pro které jsou přichystány tradiční chorvatské hry a soutěže, zatímco se dospělí mohou protáhnout při turnaji v kuželkách.

„Soubor Pálava z Mikulova se dlouhodobě věnuje péči o folklór moravských Chorvatů. Moravia Cantat má zase v repertoáru staré tance a zpěvy, které jsou pro jižní Moravu tradiční, i když dnes již spíše pozapomenuté. Tento soubor z Německa má vysoké mezinárodní renomé,” vysvětluje Lenka Kopřivová ze Sdružení občanů chorvatské národnosti, které akci pořádá. Tři soubory také do Jevišovky přijedou od našich východních sousedů, ze Slovenska. “Stejně jako žili Chorvaté na Moravě, také na Slovensku existuje od šestnáctého století chorvatská menšina,” doplňuje Kopřivová. Slovenští Chorvaté žijí do dnešních dní v některých bratislavských městských částech, nejpočetnější jsou v Jarovcích, Čunovu a Devinské Nové Vsi. 

V průběhu celé neděle bude pro veřejnost také otevřen Chorvatský dům. V letošním roce si jeho návštěvníci mohou prohlédnout výstavu “Inspirace moravskými Chorvaty”, kterou vytvořili studenti mikulovské ZUŠ..

 

Comments