top of page

BARVY CHORVATSKÉ MORAVY

Již od 16. století žijí na území České republiky Chorvati. Přišli v důsledku osmanských tažení Evropou, usadili se na nejjižnějším cípu Moravy a začali tu žít a hospodařit.

Ještě v době mezi světovými válkami jste mohli nedaleko Mikulova navštívit tři vesnice, kde to barvami jen hrálo a kde místní hovořili jakýmsi neznámým, ale přesto blízkým slovanským jazykem. Jihomoravští Chorvati si uchovali svou osobitost po dlouhá staletí. Lidovou kulturu Moravy obohatili jemnou exotikou, která však byla nerozlučně spjata se zdejším prostředím, dotvářela ho a nechala se jím formovat.

 

A jak je možné, že jste o Chorvatech na Moravě dosud neslyšeli? V důsledku politických událostí po roce 1948 chorvatské osady zanikly, na jejich obyvatele mělo být zapomenuto. Aby se tak nestalo, přinášíme tuto knihu. Vydejte se s námi objevovat chorvatskou Moravu!

  • první souhrnná monografie o moravských Chorvatech

  • tři části: dějiny - jazyk - lidová kultura

  • kolektiv autorů, Lenka Kopřivová, Eliška Leisserová eds.

  • 16 autorů, 20 kapitol

  • 264 stran

  • bohatý obrazový doprovod

  • vyšlo v roce 2017

Ohlasy

"Mami, budeš bulet víc jak já, až tuto Paní Knihu otevřeš a zakousneš se do ní... Slzy dojetí, vzpomínek a díkuvzdání nechť jsou všem jejím rodičům - autorům - naší hlubokou poklonou... Větší radost nám snad ani nemohli udělat!!!"

 

"Mami, ta knížka je.... Jinak to řeknu. Jestliže je jaro živé, plné nových životů, mladé a voňavé a Morava barevná, tak na charakteristiku této knihy budu marně hledati slov, neb slzy se mi řinou, když vzpomenu na dětská léta v Jevišovce strávená nad touto otevřenou "Paní Knihou"...

Čeština je jazykem těžkým a bohatým na příměry, leč i toto slovo, že "kniha je víc než nejvíc PREKRAAASNAAAAAA", je věru slabým čajíčkem jejího ohodnocení... Když se do ni ponoříš, i Ty, ač mladá, omládneš... Pokusíš-li se vcítit do mysli a záměru autorů, co času, neskutečné píle, touhy, práce, ježdění, shánění, hledání v archivech a všeho toho kolem je to stálo, každému musí dojít, že ta kniha má nevyčíslitelnou hodnotu... Mrzkých 450,- woci...

Mám dost knih, bez čtení nedám den, ale toto je klenot.

Zkus ve volných chvílích někam do sešitu sepsat česko-moravskochorvatský slovník, prosím. DEKUJI!!!!"

                                                                                                                            V.V.

Srdečně děkuji za zaslání knihy Barvy chorvatské Moravy. Knihou jsem nadšena. Pocházím z Nového Přerova. Se svými rodiči jsem opouštěla milované rodiště ve věku 8 let. Nikdy nezapomenu na bolest rodičů při nuceném odchodu. Kniha mi dává možnost velmi obšírně se seznámit s historií mých předků. Jsem překvapena, velmi překvapena. Díky za nádherný počin a za nasazení,které dáváte ve prospěch Moravských Chorvatů.

                                                                                   Ještě jednou díky. Zdraví srdečně G.K.

Díky knize jsem zjistil, že nepotřebuji televizi. Nedám ji z ruky. Mnoho věcí jsem si díky ní připomněl, mnohé pochopil. Díky!

                                                                                                                             J.F.

Kniha je nádherná! Díky!

                                                                                                                            K.T.

Počteníčko! Mam obrovskou radost !!! Nádherná kniha, velké dílo shrnující 400 let historie moravských Charvátů, kteří sem utekli před nájezdy Turků, usadili se a hospodařili, drželi kulturu, jazyk, komunitu. Jako každá menšina uprostřed velkého světa...

                                                                                                                           M.S.

Příjemné počtení!

bottom of page