top of page

GENETIKA A PŘÍJMENÍ

VELKÁ VÝZVA pro všechny Siče, Slunské, Skokaniče, Mikuliče, Vranešice, Jurdiče, Stavariče, Kuzmiče, Babiče, Kunické, Hubené, Kulešice, Šalamony a vůbec všechny nositele typických moravskochorvatských příjmení.

Právě se podílíme na projektu Genetika a příjmení, který realizují odborníci z Ústavu hematologie a krevní transfuze, Kriminalistického ústavu, Ústavu pro jazyk český AV ČR a Ústavu informatiky AV ČR. Jeho cílem je zjistit, jak jsou geneticky propojeni nositele stejných (podobných) příjmení.

 

Pro chorvatskou komunitu to znamená, že by touto cestou bylo možné dopátrat se genetických vazeb mezi jednotlivými příslušníky chorvatské menšiny. Šlo by tak mj. zjistit, jak jsou propojeny enklávy na Mikulovsku a na Břeclavsku, jak jsme my, moravští Chorvati, příbuzní s Chorvaty v Rakousku, na Slovensku a v Maďarsku (jestli jsme přišli stejnými migračními vlnami) a snad také, odkud z Chorvatska přesně pocházíme.

 

Tyto informace jsou pro výzkum moravských Chorvatů velmi cenné a zmíněný projekt je unikátní příležitostí, jak se k nim dostat.

 

Jak projekt probíhá? Hledáme muže, nositele příjmení typických pro moravské Chorvaty. Ve spolupráci s nimi sestavíme jejich rodokmen. Následně pracovníci projektu zanalyzují jejich DNA vzorek. Při analýze si budou všímat jedné speciální části chromozomu Y (to je ten, co ho mají jen chlapy), který se předává z generaci na generaci. Je tak možné jej najít mezi všemi moravskými Chorvaty.

Další informace zde: http://www.genebaze.cz/gap.html zájemci o účast na projektu kontaktujte, prosím, Jaroslava Rozmana.

bottom of page